به سایت شرکت سکام الکترونیک خوش آمدید .

خالق کتاب «هنر برنامه‌نویسی

خالق کتاب «هنر برنامه‌نویسی

نگاهی به نیم قرن زندگی و کار دونالد کنوث خالق کتاب هنر برنامه نویسی

نگاهی به نیم‌قرن زندگی و کار دونالد کنوث، خالق کتاب «هنر برنامه‌نویسی»

ماهنامه شبکه 213«یودا» یک شخصیت خیالی در مجموعه جنگ ستارگان است. «یودا» استادی خردمند و مقتدر است که رهبری «جدای‌ها» را برعهده دارد. حدود نیم قرن است که «دونالد کنوث» (که به‌خاطر قد و عینکش بی‌شباهت به «یودا» نیست) به‌عنوان یک رهبر در قلمروی الگوریتم حکمفرمایی می‌کند.

دونالد کنوث مولف کتاب «هنر برنامه‌نویسی کامپیوتر» است. یک شاهکار 4 جلدی دنباله‌دار از دوره کاری زندگی او. در سال 1968 جلد اول این کتاب عرضه شد و جلدهای دیگر (که در قالب یک مجموعه بسته‌بندی شده با قیمت 250 دلار به فروش می‌رسند)، در سال 2013 از سوی مجله آمریکن ساینتیست در کنار کتاب‌هایی همچون نسخه ویژه «زندگینامه چارلز داروین»، «مردان واقعی» (The Right Stuff) اثر تام ولف و «بهار خاموش» اثر ریچارد کارسون و «تک نگاری‌های آلبرت انیشتین، جان فون نویمان و ریچارد فاینمن» در فهرست کتاب‌های علمی قرن قرار گرفتند.
کتاب طولانی، جامع و کامل «هنر برنامه‌نویسی کامپیوتر» با یک میلیون نسخه چاپی از کتاب‌های ارزشمند به شمار می‌رود. جلد اول این کتاب با نقل قولی از «کتاب آشپزی مک کال» آغاز می‌شود: 
«این کتاب متعلق به شماست، کتابی که با ارسال هزاران نامه درخواست انتشار آن را داشتید. تحریر این کتاب سال‌ها زمان برده است، دستور‌های آشپزی زیاد و مختلفی را بررسی کرده‌ایم تا بتوانیم بهترین، جالب‌ترین و کامل‌ترین آن‌ها را در اختیار شما قرار دهیم.» و بعد از 652 صفحه با عبارتی از
بیل گیتس در پشت جلد به پایان می‌رسد: «اگر توانستی تمام آن را بخوانی، یک رزومه برایم بفرست.» 
محتوای کتاب دربرگیرنده الگوریتم‌هاست. دستورالعمل‌هایی که عصر دیجیتال از آن تغذیه می‌کند. اگرچه دکتر کنوث معتقد است: «الگوریتم‌ها را می‌توان در کتیبه‌های بابلی 3800 سال قبل هم یافت.» او یک برنامه‌نویس الگوریتم لایق و برجسته است، نام او در برخی از مهم‌‌ترین نمونه‌ها همچون الگوریتم جست‌وجوی رشته یا تطبیق رشته‌ها (Knuth-Morris-Pratt) خودنمایی می‌کند. این الگوریتم که در سال 1970 طراحی شده، قادر است تمام کلمات یا الگوهای حرفی در یک متن را بیابد. برای نمونه زمانی‌که Command+F را برای جست‌وجوی یک کلید واژه در سند فشار می‌دهید. 
در حال حاضر، دکتر کنوث 80 سال دارد. در روزهای جوانی او نزدیک دستگاه کار می‌کرد و با صداقت از سروهم‌بندی‌هایی که با صفر و یک‌ انجام می‌داد، می‌نوشت. دکتر نویگ می‌گوید: «کنوث نشان داد که این سیستم می‌تواند از هر جهت تا سطح کد ماشین قابل درک ‌باشد.» البته، امروزه با وجود الگوریتم‌هایی که زندگی و هستی ما را برنامه‌ریزی (و تضعیف) می‌کنند، یک برنامه‌نویس متوسط دیگر وقتی برای دستکاری باینری ندارد و در عوض با سلسله مراتب‌های انتزاعی، لایه‌های بالای لایه‌های کد و اغلب با زنجیره‌ای ازکد که از کتابخانه‌های کد وام گرفته شده‌، کار می‌کند. 
دکتر نویگ معتقد است: «گاهی اوقات در گوگل، ما فقط کارمندان را با هم آشنا می‌کنیم، اما وقتی قرار است به میلیاردها کاربر خدمت‌رسانی ‌شود باید این کار به شکل موثری انجام شود. یک بهبود 10 درصدی در بهره‌وری به میلیاردها دلار می‌انجامد و برای آن‌که بخواهیم به آخرین سطح بهره‌وری برسیم، باید از همه چیز اطلاع داشته باشیم.»